Endelig: UiTs nye studio har hatt sin første produksjon!

Etter mange års arbeid har UiT – Norges arktiske universitet nå fått et toppmoderne filmstudio. Torsdag 12. juni ble den første produksjonen gjennomført i det nye studioet, et live webinar for Institutt for samfunnsmedisin og Universitetssykehuset Nord-Norge (UNN). Dette markerer starten på en ny æra for undervisning og medieproduksjon ved UiT.

En lang vei til målet

Historien om UiTs filmstudio begynner allerede tidlig på 2000-tallet. Framsynte personer forsto behovet for et studio, og fikk det med i planene for Teorifagbygget, som sto ferdig i 2004. Men på grunn av plass-/ og ressursmangel ble lokalene brukt til andre formål – blant annet som trykkeri. Dette gjorde det vanskelig å realisere drømmen om et dedikert studio.

Behovet for film og video økte imidlertid kraftig over tid, og Result (Ressurssenter for undervisning, læring og teknologi), den gang Uvett, begynte å dekke studio behovet med midlertidige løsninger i uegnede rom. Etter mange år med lobbyvirksomhet og byråkrati, fant man nye lokaler til trykkeriet. Sommeren 2022 flyttet de ut, og arbeidet med å realisere et skikkelig studio kunne endelig starte.

Nye lokaler for studio 2022

Planlegging kan begynne for Result

Mange involverte i prosessen

Opprettelsen av studioet har vært en omfattende prosess med mange aktører involvert. IT-avdelingen har bidratt med kompetanse og maskinvare innenfor nettverk, backup og lagring. De har også bidratt med ROS avklaringer, mens Bygg og eiendom har sørget for ombygging blant annet i henhold til nye regler for brann og ventilasjon. Eksterne aktører har stått for snekring, maling, elektrisk arbeid, takrigg og konstruksjon av grønnvegg. I tillegg har vi hatt god hjelp av ulike studio-/ og utstyrsleverandører.

Anbudet for teknisk innredning ble vunnet av Videoutstyr (www.videoutstyr.no), som har levert bl.a. løsninger for videolagring, lys og monitorer.

Hva kan studioet brukes til?

Studioet er en felles ressurs for hele universitetet. Den driftes av Result, som bruker avdelingens egne midler for å sikre drift og utvikling. I tråd med sitt mandat skal Result i hovedsak prioritere produksjoner som bidrar til undervisningsrettet arbeid.

Studioet er tilrettelagt for en rekke produksjoner, inkludert:

  • Live events og webinarer
  • Profesjonelle enkelt- og flerkameraproduksjoner
  • Videoforelesninger og gjesteforelesninger
  • Intervjuer, vodcast og podcast
  • Virtuelle studioproduksjoner
    (Chroma key-studio med grønne veggflater, tilrettelagt for digital bakgrunnserstatning i post-produksjon eller sanntid.)

Med lang erfaring innen liveproduksjoner og medieutvikling, tilbyr Result hjelp utvikling, planlegging, gjennomføring og post-produksjon av multimedialt innhold til læringsformål. Målet er å sikre en god og meningsfull læringsopplevelse for alle UiTs studenter, både nå og i fremtiden.

Første produksjon i studio

Etter tre år med møysommelig arbeid kunne UiT og Result endelig feire en milepæl før sommeren. Den første produksjonen i det nye studioet foregikk 12. juni 2025, og var et live webinar for Institutt for samfunnsmedisin og UNN. Dette markerer starten på en ny epoke for UiT, hvor moderne teknologi og profesjonell produksjon vil bidra til å styrke undervisningen og kommunikasjonen ved universitetet.

På bildet over (deltakere ved weinaret):

Fra venstre:
Per Frank Hansen, Result – Eric Kama Steinberg, Result – Ann-Helen Olsen, Sertifisert yrkeshygieniker
Marit Nøst Hegseth, Avdelingsleder, PhD Toksikologi – Even Nerskogen, Samfunnsviter – Marte E. Holman, Legespesialist, PhD – Maya E. Gadgil, Overlege – Marte Renate Thomassen, Sertifisert yrkeshygieniker, PhD – Anna L. Aminoff, Overlege – Thor Eirik Eriksen, Forsker, PhD Filosofi

For mer informasjon om studioet og hvordan det kan brukes, besøk våre nettsider: result.uit.no/results-studio. Booking gjøres via Top-Desk (krever intern tilgang).

Her finner du studio:


Map by MazeMap