Bilde: Illustrasjonsfoto Mostphotos
Ådne Danielsen
Førsteamanuensis,
UiT Norges arktiske universitet, RESULT
«Regjeringens kompetansereform snakker utelukkende om arbeidslivets behov – ikke om demokrati, klimakrise, menneskeverd, folkehelse, personvern, kritisk tenkning, informasjonskompetanse eller dannelse», skriver vår dyktige kollega Ådne Danielsen i sin nyeste kronikk publisert i Aftenbladet.
Ådne Danielsen, førsteamanuensis, forsker og ansatt ved RESULT, skrev i går en kronikk om regjeringens kompetansereform, hvor han påpeker at i den nyeste reformen er det arbeidslivet som dominerer og at demokratiet er mer tilsidesatt.
Han går videre inn på tematikker som bl.a. mangelen av den livslange og -vide læringen i kompetansereformen i en tid hvor demokrati og menneskeverd bør være en viktig del av samfunnsdebatten.
Kronikken tar videre for seg statsrådens hjertesukk om å tilby mer fleksible utdanninger tilpasset arbeidslivets behov, mens de samtidig ikke ser universitetes styrke i å levere kompetanse med tanke på hele mennesket og ikke bare mennesket inn i arbeidslivet. Han avslutter drøftingen med denne velformulerte setningen til ettertanke: «Vi trenger en kompetansereform som ser med begge øynene. Da blir både dybde- og vidsynet bedre.»
Les kronikken i sin helhet via Aftenbladet.
Vi trenger en kompetansereform som ser med begge øynene. Da blir både dybde- og vidsynet bedre.
– Ådne Danielsen